sr     eng     ma

MATCROSS PROJEKT BEMUTATÓ

Új anyagok alkalmazása a határon átnyúló régiók szennyzett területeinek környezetbarát technológiákkal történő költséghatékony kármentesítésére
(HUSRB 1002/214/188)
01.11.2011-31.10.2013.


A MATCROSS projekt keretében az Újvidéki Tudományegyetem Természettudományi Kara (Kémiai, biokémiai és környezetvédelmi departman) és a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és környezetik kémiai tanszéke határon átnyúló munkakapcsolatot alakít ki azon innovatív technikai megoldások kutatása és fejlesztése területén melyek a környezetvédelemben nyerhetnek alkalmazást.

A projekt céljai olyan gazdaságos, ökológiailag elfogadható módszerek fejlesztése a környezeti minták monitorálására és a szennyezett lokalitások kármentesítésére, melyek potenciális megoldást nyújthatnak a határon átnyúló szennyezett régiókban. A közös környezetvédelmi kihívásokon és problémákon alapuló regionális együttműködés erősíti és fejleszti a lokális tudást és segíti illetve megkönnyíti számos olyan hatályos eggyezmény megvalósítását mely végrehajtásához a releváns regionális partnerek tudásának és kiválóságának együttest hatása szükséges.

A projekt specifikus céljai:

  • Új anyagokon alapuló elektrokémiai érzékelők, mint gyors válaszjelű, preciz, kompakt és olcsó ezközök fejlesztése különböző szerves és szervetlen szennyező anyagok monitorálására a környezetben
  • Új anyagokon alapuló in-situ és ex situ technológiák fejlesztése a szennyezet vizek és talaj/ülledék kármentesítésére

A projekt innovatív jellemzői a nanoanyagok alkalmazásában mutatkoznak meg a víz – valamint talaj/ülledék tisztítási tehnologiáknál kiváló adszorbenskén, valamint a nagy érzékenységű és szelektivitású érzékelők fejlesztésénél amelyek a környezet monitorálására szolgálnak.
A specifikus tudományos célok mellett e projekt néhány hosszútávú stratégiai céllal is rendelkezik:

  • Együttműködés létrehozása a regió két legnagyobb Tudományegyeteme között melyek előremozdítjáka a regionális jellegű kutatások kapacitásásnak fejlesztését, valamint a környezetvédelemben a fejlődést és innovációkat.
  • Az EU környezetvédalmi politikájat végrehajtó és az ehhez szükséges forrásokról döntéseket hozók tudásszintjének növelése mert a projekt eredményei technikai alapot nyújtanak majd a szennyezett lokalitások kármentesítésére. Ez támogatni fogja a regionális és határon átnyúló együttműködést az EU tagállamai között mellyel a Duna folyó jó ökológiai státusza lesz majd biztosítva a jövőben.
  • Az ipar és a döntéshozók ökológiai és technikai tudásszintjének növelése, amely pozitív klímát teremt majd a jövőbeni regionális, határon átnyúló és nemzeteket átfogó aktivitásokhoz.

A MATCROSS projekt célja a határon átnyúló együttműködés és ezzel egyidejűleg a párbeszéd és partnerség serkentése a tudományos intézmények között, valamint minden érdekelt fél között e területen beleértve a hatalmat gyakorlókat és döntéshozókat, és a hosszútávú hatás gyakorlása a regionális környezetvédelmi politikára amely hozzájárul a regionális gazdasági és szociális fejlődéshez miáltal e régió vonzóbbá tehető a befektetők számára főképp a mezőgazdaság és ökoturizmus területén.