ser     eng     hu

MATCROSS PRIKAZ PROJEKTA

Development of new materials for application in environmentally friendly technologies for the cost-effective remediation of contaminated sites threatening cross-border regions
(HUSRB 1002/214/188)
01.11.2011-31.10.2013.


Kroz MATCROSS projekat, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu (Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine) i Departman za primenjenu hemiju i zaštitu životne sredine Univerziteta u Segedinu uspostavili su prekograničnu saradnju u oblasti istraživanja i razvoja inovativnih tehničkih rešenja koja svoju primenu mogu naći u zaštiti životne sredine. Ciljevi projekta su usmereni na razvoj ekonomski efikasnih i ekološki prihvatljivih metoda monitoringa životne sredine i remedijacije zagađenih lokaliteta, kao potencijalnih rešenja za zagađene oblasti u prekograničnom pojasu. Jačanje međuregionalne saradnje na zajedničkim izazovima i problemima životne sredine će unaprediti lokalno znanje i podržati i olakšati realizaciju brojnih važećih sporazuma čije sprovođenje zahteva sinergiju znanja i izvrsnosti relevantnih partnera u regionu.
Specifični ciljevi projekta su:

  • Razvoj elektrohemijskih senzora na bazi novih materijala za monitoring neorganskih i organskih zagađujućih materija kao brzog, preciznog, kompaktnog i jeftinog alata za monitoring životne sredine.
  • Unapređenje in-situ i ex-situ tehnologija remedijacije zagađenih voda i zemljišta/sedimenata korišćenjem novih materijala.

Inovativni karakter projekta ogleda se u korišćenju nanomaterijala kao jakih adsorbenata u tehnologijama prečišćavanja voda i remedijacije zemljišta/sedimenata, kao i za razvoj visoko specifičnih i osetljivih elektrohemijskih senzora za monitoring životne sredine.
Pored specifičnih naučnih ciljeva, projekat ima nekoliko važnih strateških dugoročnih ciljeva:

  • Uspostavljanje saradnje između dva najveća Univerziteta u regionu koja će unaprediti regionalne kapacitete za istraživanje, razvoj i inovacije u oblasti zaštite životne sredine.
  • Podizanje nivoa znanja donosilaca odluka o resursima neophodnim za sprovođenje politike EU u oblasti zaštite životne sredine jer će rezultati projekta predstavljati tehničku osnovu za sprovođenje sanacije zagađenih lokaliteta. To će zauzvrat podržati regionalnu i prekograničnu saradnju sa zemljama članicama EU kako bi se obezbedilo postizanje dobrog ekološkog statusa reke Dunav u budućnosti.
  • Podizanje ekološke i tehničke svesti industrije i donosioca odluka što će stvoriti pozitivnu klimu za buduće regionalne, prekogranične i transnacionalne aktivnosti u budućnosti.

Kroz razvoj prekogranične saradnje i istovremeno podsticanje dijaloga i partnerstva između naučnih institucija i svih zainteresovanih strana u oblasti, uključujući vlasti i donosioce odluka, MATCROSS projekat ima za cilj da ostvari dugotrajan uticaj na regionalnu politiku zaštite životne sredine, čime će značajno doprineti regionalnom ekonomskom i socijalnom razvoju stvarajući ovaj region atraktivnijim za investiranje, posebno u oblasti poljoprivrede i ekološkog turizma.